Code In BB

Od wielu lat widać ciągle rosnące zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy. W Polsce w zeszłym roku według statystyk luka pomiędzy podażą a popytem w tym zakresie wynosiła 50 tys programistów. W 2020 na całym świecie ta luka będzie wynosić 1 MLN(Raport płacowy Sedlak& Sedlak dla branży IT 2016).

W naszym regionie nie jest inaczej, co łatwo zaobserwować choćby po ilości ogłoszeń o pracę z branży ICT. Aby więc pozwolić projektom i firmom informatycznym rozwijać się w naszym mieście, należy inspirować do nauki programowania oraz dostarczać możliwości i narzędzi do zdobywania wiedzy jak najbardziej aktualnej, bazującej na jak najlepszych standardach i doświadczeniach specjalistów.

Projekt kierowany jest do uczniów bielskich szkół średnich, bez różnicy jaki profil czy specjalizację realizują. Projekt kierowany jest zarówno do kobiet jak i mężczyzn między 15 a 19 rokiem życia. Chcemy, aby informacja o projekcie za pośrednictwem przewidzianej promocji w social mediach, ale również w formie plakatów, ulotek oraz przy współpracy z doradcami zawodowymi i informatykami, dotarła do wszystkich uczniów w bielskich szkołach. Partnerem projektu jest również Miasto Bielsko-Biała.

Zakładamy, że optymalną liczbą osób, jakie w ramach tego projektu jaką możemy przeszkolić to 60 beneficjentów. W sytuacji, gdy ilość chętnych przekroczy ilość miejsc, będziemy poprzez początkowy test wiedzy wybierać 60 najlepszych kandydatów. Według raportu o stanie miasta Bielska-Białej z 2015 roku, do szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście uczęszczało aż 8,5 tysiąca młodzieży. Jest więc to olbrzymi potencjał, przeszkolenie młodych ludzi i pokazanie im możliwości jakie niesie ze sobą umiejętność programowania oraz chęć komercjalizacji swoich pomysłów może pozytywnie wpłynąć na ich wybory życiowe i realizację kariery zawodowej w naszym mieście.

Chcielibyśmy aby dla chętnych został przeprowadzony wysokiej jakości cykl warsztatów z programowania, gdzie dzięki korzystaniu z laboratoriów wyposażonych w sprzęt komputerowy sprawimy, że warsztaty będą wartościowymi zajęciami dla wszystkich, bez względu na status materialny czyli np. posiadanie własnego laptopa lub nie. Warsztaty zostaną opracowane według aktualnych trendów, które między innymi zalecają wyodrębnienie obszaru wiedzy programowania warstwy frontend oraz warstwy backend. Dlatego proponujemy organizację pierwszego warsztatu wprowadzającego wraz z opowiedzeniem o specyfice obu obszarów, tak aby uczestnicy mogli wybrać która ścieżka nauki jest im bliższa. Po podziale na grupę backend i frontend przeprowadzony zostanie cykl 5 warsztatów dla każdej z grup w obszarze wybranej przez nich wiedzy. Na koniec będą mogli połączyć swoje umiejętności i jako zespoły staną w szranki w konkursie programistycznym hackathon, gdzie zakładamy powstanie kilku ciekawych propozycji w oparciu o rozwiązania informatyczne, które podniosą jakość życia w Bielsku-Białej.

Materiały z warsztatów znajdą się na platformie elearningowej do której będzie można się zarejestrować i zapoznać z materiałami. Chcemy aby ta wiedza służyła nie tylko uczestnikom warsztatów ale i w przyszłości również innym zainteresowanym uczniom bielskich szkół średnich.

Szczegóły o projekcie i odpowiedzi na Wasze pytania znajdziecie na naszym blogu, we wpisie: http://codeinbb.com/question-answers/

HARMONOGRAM ZAJĘĆ - JESIEŃ 2018

GRUPA: Frontend - podstawy podstaw

Gdzie? IV LO im. KEN, ul. Profesora Mieczysława Michałowicza 55

TERMIN: 18.10 (czwartek) godz. 17-20
1. Poznajmy świat HTML i Css
- Rozwiązania internetowe
- Co to jest HTML
- Tagi HTML i struktura
- HTML 5
- Po co nam CSS?
- Konstrukcja Styli
TERMIN: 25.10 (czwartek) godz. 17-20
2. Poćwiczmy CSS
- Dobre praktyki
- Formatowanie
- Pozycjonowanie
- Rodzic, potomek
- Opływanie
- Pseudo elementy, klasy
- Komponenty
TERMIN: 8.11 (czwartek) godz. 17-20
3. Poznajmy Frameworki CSS
- Omówienie
- Wykorzystanie
- Zrozumieć Grid
- Komponenty
TERMIN: 15.11 (czwartek) godz. 17-20
4. Wprowadzenie do JavaScript
- Jak zacząć?
- Zmienne, łańcuchy, operatory
- Obiekty
- Funkcje
- Tablice
- Dobre praktyki
TERMIN: 22.11 (czwartek) godz. 17-20
5. Czas na JQuery
- Jak to działa?
- Krótkie wprowadzenie
- Praktyka

GRUPA: JS na backendzie

Gdzie? ATH, ul. Willowa 2, sala A104

TERMIN: 15.10 (poniedziałek) godz. 17:30-20:30
1: Wszystko ma swój początek
Pierwszego dnia poznamy środowisko uruchomieniowe języka JavaScript, porozmawiamy oraz pokażemy czym tak naprawdę jest ten język. Zrewidujemy wiedzę uczestników szkolenia w celu wyjaśnienia nieporozumień oraz naprostowania i ugruntowania podstaw niezbędnych do uczestnictwa w kursie, wyniki tego kroku mogą zmodyfikować plan szkolenia (na łatwiejszy / trudniejszy). Zaprezentujemy plan szkolenia oraz przygotujemy sobie środowisko pracy, niezbędne narzędzia oraz pomocną literaturę.
TERMIN: 22.10 (poniedziałek) godz. 17:30-20:30
2: Samo mięso
Popracujemy w wcześniej przygotowanym środowisku, zaczniemy zabawę z kodem, prostymi modyfikacjami drzewka DOM, natywnym API języka oraz przeglądarek, pobawimy się nowinkami języka ale także zaprzęgniemy do walki stare sprawdzone rozwiązania. Poznamy niuanse języka, między innymi co to jest hoisting, scopy oraz mnóstwo innych rzeczy np. różnica między funkcją strzałkową a zwykłym domknięciem. W trakcie szkolenia kłaść będziemy większy nacisk na natywne API a niżeli na biblioteki zewnętrzny.
TERMIN: 05.11 (poniedziałek) godz. 17:30-20:30
3: Niezwykły świat kolorów
Poznamy API CANVAS, porysujemy sobie w oknie przeglądarki. Przygotujemy wstępny projekt rysowanki. Dodatkowo poznamy czym są kontrakty między developerami, utworzymy sobie pierwszy kontrakt, aby w następnym szkoleniu dokończyć nasz projekt.
TERMIN: 12.11 (poniedziałek) godz. 17:30-20:30 - Z racji dnia ustawowego dnia wolnego, wykład odbył się dnia 26.11
4: Nie tylko przeglądarka
Przeniesiemy się w stronę backendu, napiszemy własną usługę http/ws. Pokażemy, że wszystko co zostało użyte wcześniej, ma także odzwierciedlenie w innych środowiskach uruchomieniowych. Dokończymy naszą usługę z poprzedniego szkolenia.
TERMIN: 19.11 (poniedziałek) godz. 17:30-20:30
5: Koniec z wielkim happy endem
Na sam koniec, przeglądniemy wszystkie zagadnienia, odpowiemy na każde pytanie, nakreślimy i pomożemy zrobić kolejne kroki w etapie samoedukacji. Opowiemy o branży.

DODATKOWY WYKŁAD DLA OBU GRUP
29.10 (poniedziałek) o godz. 17:30. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników warsztatów  
Tematyka wykładu? Frontend - jak wygląda praca developera, przegląd jego narzędzi, ogólne informacje o frontendzie. 

Regulamin konkursu hackathon dla uczestników projektu codeinbb: http://codeinbb.com/regulamin-konkursu-hack-it-bb-2018/